سرطان سینه

سرطان سینه
دسته بندی : مقالات

سرطان سینه چیست

سرطان سینه بیماری است که در آن سلولهای پستان از کنترل خارج می شوند.
به رشد کنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه‌ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش‌های کوچک‌تری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می‌شود. این سرطان در زنان شایع‌تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

 

 

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد. نوع سرطان پستان بستگی به این دارد که سلولهای پستان به چه سرطانی تبدیل شوند.

سرطان پستان می تواند در قسمت های مختلف پستان شروع شود. پستان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها ، مجاری و بافت همبند. لوبول ها غدد تولید کننده شیر هستند. مجاری لوله هایی هستند که شیر را به نوک سینه منتقل می کنند. بافت همبند (که از بافت های فیبری و چربی تشکیل شده است) همه چیز را احاطه کرده و در کنار هم نگه داشته است. بیشتر سرطان های پستان از مجاری یا لوبول شروع می شوند.

سرطان پستان می تواند از طریق رگ های خونی و عروق لنفاوی به خارج از پستان گسترش یابد. هنگامی که سرطان پستان به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد ، گفته می شود که متاستاز ایجاد شده است.

کارسینوم مجرای تهاجمی:

سلولهای سرطانی در خارج از مجاری به قسمتهای دیگر بافت پستان رشد می کنند. سلولهای سرطانی مهاجم همچنین می توانند به سایر قسمتهای بدن گسترش یابند ، یا متاستاز ایجاد کنند.

کارسینوم لوبولار تهاجمی:

سلولهای سرطانی از لوبولها به بافتهای پستان نزدیک می شوند. این سلولهای سرطانی مهاجم می توانند به سایر قسمتهای بدن نیز سرایت کنند.

سرطان مجاری درجا (DCIS) یک بیماری پستان است که ممکن است منجر به سرطان سینه شود. سلولهای سرطانی فقط در پوشش مجاری هستند و به سایر بافتهای پستان گسترش نیافته اند.

ماه جهانی آگاهی از سرطان سینه

اکتبر ماه آگاهی از سرطان پستان ، که در سراسر جهان هر سال برگزار می شود ، به افزایش توجه و پشتیبانی از آگاهی ، تشخیص و درمان به موقع و همچنین مراقبت تسکینی از این بیماری کمک می کند.

به مناسبت ماه آگاهی از سرطان سینه ، آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان (IARC) چندین پروژه تحقیقاتی جالب در مورد سرطان سینه را در طول ماه اکتبر برجسته خواهد کرد.

یکم تا سی و یکم اکتبر، به منظور آگاهی ار روش‌های پیشگیری، علائم و درمان، ماه آگاهی از سرطان سینه نام گرفته است.

 

 

سرطان سینه در مردان

این سرطان در مردان تقریبا نادر است و یک درصد از تمام موارد ابتلا را شامل می‌شود. اطلاعات زیادی در مورد سرطان سینه در مردان در دست نیست؛ ولی بر اساس آمار جدید شیوع این بیماری در مردان طی چند دهه اخیر افزایش یافته است. مطالعات جدید محققان کلینیک مایو نشان می‌دهد تفاوت‌هایی بین بیولوژی تومور سینه زنان و مردان وجود دارد. این مطالعه نشان می‌دهد تومور سینه در مردان معمولا در سنین بالا رخ می‌دهد و تومور تمایل بیشتری برای حرکت به سمت غدد لنفاوی دارد و از این رو درمان را مشکل‌تر می‌کند. تمام این موارد نشان می‌دهد ممکن است درمان به روش‌های مشابه تومور در زنان برای مردان کارآمد نباشد.
این نتایج در نشریه «سرطان» Cancer منتشر شده است.

 

گروه خدمات عرفان سلامت

 

غربالگری سرطان

ماموگرافی، سونوگرافی و معاینه بالینی سینه مهم‌ترین روش‌های غربالگری هستند. انجام ماموگرافی سالانه پس از چهل‌سالگی ضروری است.

چگونه از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کنیم
در سرطان فاکتورهای مهمی از جمله ژنتیک دخیل هستند که غیر قابل اجتنابند، ولی با انتخاب سبک زندگی سالم،‌ کاهش وزن، ورزش منظم، دوری از سیگار و الکل  از جمله مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری هستند. از طرفی برخی افراد بیشتر در معرض سرطان سینه قرار دارند. سن، عوامل ژنتیکی و سابقه فامیلی، هورمون درمانی، بافت متراکم سینه، توده‌های خوش‌خیم سینه و پروتز سینه از جمله مهم‌ترین عوامل خطر این عاضه هستند.

 

 

مهم‌ترین علائم سرطان سینه

ممکن است رشد تومور سینه کاملا بدون علامت باشد، ولی شایع‌ترین علایم سرطان سینه عبارتند از :
– وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل
تومورهای مربوط به سرطان سینه معمولا بدون درد هستند. این توده‌ها در سونوگرافی و ماموگرافی مشاهده می‌شوند بنابراین لازم است به محض مشاهده توده، به پزشک مراجعه شود.
– تورم در ناحیه زیر بغل
– درد یا حساسیت در سینه
گرچه توده سینه معمولا بدون درد است، ولی می‌تواند باعث حساسیت و درد در ناحیه سینه شود.
– مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه
– هر گونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه
– تغییر دمای پوست ناحیه سینه
– تغییر شکل نوک سینه و احساس فرو رفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه
– ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه
– هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه

 

 

درمان

جراحی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و شیمی‌درمانی از اصلی‌ترین روش‌های درمان هستند. در برخی موارد و در صورت گسترش نیافتن تومور، به تشخیص پزشک پرتو درمانی کفایت می‌کند.

 

روز جهانی رادیولوژی

نظرات کاربران

نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با خدمات عرفان سلامت با ما در میان بگذارید .

*
*
*
*

کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی پیام های شما خواهند بود .

021-72948 پاسخگویی شبانه روزی