کلینیک خواب

کلینیک خواب
کلینیک خواب، کلینیکی است که در آن تست خواب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای مانیتورینگ مغزی و قلبی انجام میشود. پرسنل کارآزموده و دوره دیده برای انجام این تست به صورت مستمر بیمار را پایش میکنند.
این بررسی در کسانی که خواب آلودگی روزانه  یا احساس خستگی مفرط  و یا خر وپف های مکرر دارند، باید انجام گردد.
چون آپنه های مکرر در خواب باعث ایجاد استرس بیمار و ترشح  هورمونهای استرس می گردد که باعث اتفاقات بدتری مانند سکته مغزی یا سکته قلبی حین خواب ، آریتمی های قلبی و فشار خون بالا  مقاوم به دارو می گردد.
این تست همچنین در افراد  دیابتی  که کنترل قند علیرغم مصرف انسولین و داروی خوراکی  به سختی  انجام مبگبرد و یا افرادی که فشار خون مقاوم به دارو  و یا چاقی مفرط و نارسایی قلبی  دارند نیز انجام می شود .
گروه کلینیک خواب عرفان سلامت در حال حاضر برزگ ترین مرکز اختلالات خواب ایران است . این کلینیک با داشتن 7 عدد دستگاه پلی سومنوگرافی و کادری مجرب و پزشکان فوق تخصص ریه و تکنسین های مجرب افتخار دارد که در دو بیمارستان عرفان و عرفان نیایش خدمات تست خواب را به مراجعه کنندگان گرامی ارائه دهد.

تست خواب یا پلی سومنوگرافی (PSG)

مطالعه ای است که در حین خواب جهت بیمار انجام می گردد تا مراحل خواب ،حرکتهای اضافی در حین خواب  و تعداد آپنه ها (توقف تنفسی) را ثبت می کند.
PSG یک تست چند پارامتری است که عملکرد تعدادی از ارگان ها و سیستم های بدن انسان را در خواب ضبط و ثبت می کند.

نحوه تست خواب در کلینیک خواب عرفان سلامت

برای انجام تست خواب (PSG) فرد باید یک شب را در کلینیک خواب عرفان سلامت مانند حالت عادی که در منزل خوابیده است، بخوابد. طول مدتی که فرد با دستگاه خواب است تعدادی الکترود (صفحات کوچک فلزی) و وسایل دیگر برای ضبط اطلاعات لازم به بیمار متصل می شود.
علی رغم تغییر فضای خواب و اتصال تعداد زیادی الکترود و وسایل دیگر به بیماران، اکثر بیماران حتی بهتر از روزهای معمول در کلینیک خواب، به خواب می روند. تنها تعداد اندکی از بیماران اظهار می کنند که نسبت به شرایط معمول خواب بدتری داشته اند.
همچنین تکنسین تست خواب تا صبح، بیمار را از اتاق مانیتورینگ، کنترل می کند تا در صورت قطع شدن الکترودهای بیمار یا وصل کردن سنسورهای متصل نشده به وی، آنها را وصل نماید. در این تست نوار عضله از یکی از عضلات پا برای ثبت حرکات پاها و همچنین از یکی از عضلات چانه برای اندازه گیری تون عضلانی کلی بدن گرفته می شود.
بعد از انجام تست، صبح روز بعد بیمار ترخیص می گردد و جواب تست خواب پس از آنالیز حدود یک هفته بعد به بیمار تحویل داده می شود. با توصیه پزشک ریه جواب آزمایش به پزشک های مربوطه ارجاع داده می شود.

اجزای تست PSG

 • EEG (نوار مغز)،
 • ECG (نوارقلب)،
 • EMG (نوار عضله)،
 • EOG (نوار چشم)،
 • جریان هوای تنفسی،
 • تلاش تنفسی،
 • درصد اشباع اکسیژن خون

تست خواب برای افراد زیر توصیه می گردد

 • قبل از هرگونه جراحی برای افراد چاق
 • جراحی های زیبایی جهت چاقی شکم
 • قبل از انجام جراحی CABG
 • بیمارانی که به هر دلیل بعد از اعمال جراحی با تأخیر در بیداری کامل مواجه بوده اند

نتایج تست خواب PSG

 • میزان تأخیر خواب
مدت زمانی که طول می کشد تا افراد به خواب روند در افراد سالم و بیماران مبتلایان به اختلالات خواب متفاوت است. در تست MSLT و MWT نیز میزان تاخیر خواب محاسبه می شود که بیانگر شدت خواب آلودگی افراد می باشد.
 • مراحل خواب
یک خواب طبیعی به ترتیب شامل مراحل 1، 2، 3 و 4 فاز Non-REM و فاز REM می باشد که 6-4 دفعه این سیکل در یک شب تکرار می شود. مدت این مراحل در افراد بیمار بسته به نوع بیماری آنها متفاوت می باشد.
 •  کیفیت خواب
تعداد کل دقایقی که فرد در خواب بوده تقسیم بر کل زمانی که فرد در رختخواب به سر برده بیانگر کیفیت خواب است. این میزان در افراد طبیعی برابر 90-85 درصد است، در صورتی که افراد بیمار بسته به نوع بیماریشان کیفیت خواب به مراتب پایین تری دارند.
 • نامنظمی های تنفسی
هایپوپنه به معنی کاهش جریان هوای تنفسی به میزان کمتر از 80 درصد حد پایه و آپنه به معنی کاهش جریان هوای تنفسی به میزان کمتر از 20 درصد حد پایه به مدت بیش از 10 ثانیه می باشد. جمع آپنه و هایپوپنه در افراد طبیعی کمتر از 5 است، ولی در افراد مبتلا به سندرم آپنه خواب گاهی تا 600 عدد هم می رسد.
 • تعداد Arousal
Arousal به معنی بیداری کوتاه مدت در حد چند ثانیه است که فرد متوجه آن نمی شود. در arousal الگوی امواج مغزی ناگهان تغییر می کند و مشابه حالت بیداری می شود. Arousal در نتیجه موارد مختلفی از جمله حرکت پاها و ناراحتی های تنفسی ایجاد می شود. موارد زیاد arousal در خواب افراد می تواند نشانه ابتلای آنها به اختلالات خواب و یا خستگی و عدم خواب کافی آنها باشد.
 • ناهنجاری های ریتم قلبی
 • وضعیت بدن در طی خواب
 • الگوی حرکت پاها

تست تیتراسیون یا سی پپ تیتراسیون (CPAP Titration)

بعد از انجام تست خواب PSG، ممکن است پزشک شما با توجه به جواب تست برای شما انجام تست تیتراسیون را پیشنهاد دهد که در این صورت یک دستگاه کمک تنفسی به نام CPAP که شامل یک دستگاه کوچک قابل حمل است به همراه یک ماسک بر روی سر شما قرار داده می شود و تکنسین تا صبح فشار دستگاه را از طریق مانیتورینگ با توجه به خروپف، قطع تنفس، افت اکسیژن خون شما افزایش می دهد تا جایی که دیگر خبری از خروپف قطع تنفس و افت اکسیژن خون نباشد.
دستگاه سی پپ (CPAP) یک پمپ است که هوا را به طور مداوم از دظ یک ماسک به داخل مجرای تنفسی می دمد. فشار مربوطه را می توان برای دست یافتن به یک فشار ثابت مثبت، بر حسب شرایط و نیاز هر بیمار تنظیم کرد. به کار بردن فشار مثبت در حل مشکل بسته شدن مکرر راه های هوایی فوقانی مؤثر است و از افت اکسیژن خون جلوگیری شود.

تست میزان توانایی بیدار ماندن (MWT)

این تست (Maintenance of Wakefulness Test) برای سنجش میزان توانایی بیدار ماندن به کار می رود که در ابتدا برای سنجش میزان کارآیی و تاثیرات روش های درمانی در بیماران مبتلا به خواب آلودگی شدید طراحی شد.

در این تست،بیمار چندین نوبت با دستگاه پلی سومنوگرافی مورد ارزیابی قرار می گیرد. اما با این تنفاوت که بیمار در این تست، باید خود را بیدار نگه دارد.  در تست MWT از آنجا که فرد باید بیدار بماند، لذا برای تعیین توانایی فرد برای احراز مشاغل حساس ارزشمندخواهد بود.

تست میزان خواب آلودگی طی روز (MSLT)

تست (Multiple Sleep Latency Test) به عنوان یک تست استاندارد برای ارزیابی خواب آلودگی به شمار می رود. این تست بر این اساس طراحی شده است که هرچه یک فرد خواب آلوده تر باشد سریع تر به خواب می رود. این تست معمولا حدود 2 ساعت بعد از بیدارشدن از خواب شبانه آغاز می گردد. فرد در این تست 5-4 بار در فواصل 2 ساعته و در هر بار به مدت 20 دقیقه تحت ارزیابی قرار می گیرد. پس از انجام تست متوسط میزان تاخیر خواب را در 5-4 دفعه ای که فرد تحت ارزیابی قرار گرفته است محاسبه می کنیم. با استناد به متوسط میزان تاخیر خواب، شدت خواب آلودگی فرد تعیین می شود.

گروه های تخصصی و فوق تخصصی که با کلینیک خواب مرتبط هستند

ریه، گوش و حلق و بینی (ENT)، نورولوژی، بیهوشی، توراکس، جراحی چاقی، کاردیولوژی، روانپزشکی و جراحی قلب شما می توانید جواب تست خواب خود را بر حسب پیشنهاد پزشک آنالیز کننده فوق تخصص خواب، نزد پزشکان ریه، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، قلب و روانپزشک برده تا تجویز لازم را برای شما انجام دهد. تجویز پزشک معالج شما می تواند شامل دستگاه های کمک تنفسی CPAP و BIPAP و یا قرص کاهش وزن و یا حتی در مواردی عمل جراحی زبان کوچک باشد.

آشنایی با تجهیزات و فضای کلینیک خواب عرفان سلامت

راهنمای اپلیکیشن

راهنمای اپلیکیشن

اپلیکیشن عرفان سلامت امکان سفارش دامنه وسیعی از خدمات درمانی را بصورت شبانه روزی برای شما و عزیزانتان فراهم می سازد. در هر زمان از شبانه روز می توانید فقط با کلیک بر خدمت مورد نیاز خود یا عزیزانتان سفیر سلامت ما را به محل مورد نظرتان فرا بخوانید و لذت بهبودی در منزل را تجربه کنید.

021-72948 پاسخگویی شبانه روزی