روز جهانی پیشگیری از بارداری

روز جهانی پیشگیری از بارداری
دسته بندی : رویدادها

روز جهانی پیشگیری از بارداری ، که در 26 سپتامبر هر سال برگزار می شود ، یک کمپین جهانی سالانه برای ارتقا سطح آگاهی در مورد پیشگیری از بارداری است. این کمپین با هدف افزایش آگاهی در مورد روشهای کنترل بارداری در دسترس یک زن و همسر او است تا آنها را قادر به تصمیم گیری آگاهانه در مورد بهداشت باروری خود کند. این کمپین جهانی به دنبال آموزش بهتر مربوط به رابطه جنسی ایمن و محافظت شده است تا هیچ بارداری، بدون برنامه یا ناخواسته نباشد!

ماموریت روز این است که آگاهی از همه روش های پیشگیری از بارداری را بهبود بخشد و جوانان را قادر به انتخاب آگاهانه سلامت جنسی و تولید مثل خود کند.

روز جهانی پیشگیری از بارداری برای اولین بار در 26 سپتامبر سال 2007 توسط 10 سازمان بین المللی تنظیم خانواده برای افزایش آگاهی در مورد پیشگیری از بارداری و همچنین امکان دادن به زوجین برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد تشکیل خانواده. WCD روشهای تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری را که ایمن و ترجیح داده می شوند ، ارتقا می دهد. روز جهانی پیشگیری از بارداری توسط ائتلافی از 15 سازمان غیردولتی بین المللی ، سازمانهای دولتی و انجمنهای علمی و پزشکی با هدف گسترش دانش صحیح در مورد بهداشت جنسی و تولید مثل حمایت می شود.

روش‌های جلوگیری از بارداری چیست؟

پس از میلاد مسیح استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری برای پیروان این آیین ممنوع اعلام شد تا اینکه در قرن نوزدهم و بیستم میلادی جنبش‌هایی در بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی در لزوم استفاده از این روش‌ها برای کنترل بارداری به راه افتاد.روز ۲۶ سپتامبر هرسال به عنوان روز جهانی “پیشگیری از بارداری” نامگذاری شده است و هدف آن آگاه‌سازی زنان در سراسر دنیا در مورد بارداری برنامه‌دار و همچنین حفظ سلامت جسمانی و روانی مادران و فرزندان است.

این کمپین که در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد بر آن است تا با اطلاع رسانی به زنان و مردانی که در سنین باروری قرار دارند، درمورد روش‌های جلوگیری از بارداری ناخواسته اطلاع‌رسانی کرده و آنان را قادر سازد تا به انتخاب‌های آگاهانه که ضامن سلامت رابطه جنسی و تشکیل خانواده است، روی آورند.

گرچه پیشرفت علم و تکنولوژی بر روی متنوع و کارآمد شدن روش‌های پیشگیری از بارداری اثر داشته است، اما دغدغه جلوگیری از بارداری به بیش از ۱۵ قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در یافته‌های باستان‌شناسی نوشته‌هایی برروی پاپیروس‌های مصر باستان کشف شده که نشان می‌دهد در مصر باستان استفاده از عسل و صمغ گیاهی برای جلوگیری از ورود مایع منی به داخل واژن صورت می‌گرفته است.

پس از میلاد مسیح استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری برای پیروان این آیین ممنوع اعلام شد تا اینکه در قرن نوزدهم و بیستم میلادی جنبش‌هایی در بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی در لزوم استفاده از این روش‌ها برای کنترل بارداری به راه افتاد.

این جنبش‌ها به تدریج به کشورهای دیگر از جمله آمریکا کشیده شد تا سرانجام در میانه قرن بیستم جلوگیری از بارداری به عنوان یک عمل بهداشتی از سوی انجمن‌های پزشکی در کشورهای گوناگون به تصویب رسید.

 

گروه خدمات عرفان سلامت

روش‌های جلوگیری از بارداری به طور کلی به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

– آمیزش جنسی امن

– پیشگیری هورمونی

– پیشگیری با استفاده از قرارد دادن ادوات پیشگیرنده در داخل واژن و رحم

– عقیم سازی

– روش‌‌های رفتاری

روش‌های جلوگیری از بارداری در هر فرد نتایج متفاوتی دارد که باید با توجه به سن افراد، وضعیت سلامت آنان، تصمیم برای بارداری در آینده، تناوب برقراری رابطه جنسی و غیره با مشورت پزشکان، پرستاران و ماماها صورت بگیرد.

قرص‌های ضدبارداری و کاندوم‌های مردانه از پرطرفدارترین روش‌های جلوگیری از بارداری هستند. کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نیز موثرند.

از آنجایی که هرکدام از این روش‌های درصدی از خطا را به همراه دارد، بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که همزمان دو روش بارداری بکار گرفته شود تا امکان بارداری ناخواسته را به حداقل برساند.

ایران و ترکیه در میان کشورهای خاورمیانه بالاترین میزان جلوگیری از بارداری را دارند که گامی مثبت در راه سلامت عمومی جامعه محسوب می‌شود.

با اینحال به نظر می‌رسد کشورهای درحال توسعه نیز به لزوم استفاده از این وسایل پی برده و در ۴۵ سال گذشته عزم ملی دولت‌ها به بالابردن میزان استفاده از روش‌های پیشگیرنده است.

در عصر حاضر با توجه به آمار بالای بیماری‌های مقاربتی از جمله ایدز و هپاتیت در کشورهای درحال توسعه بویژه کشورهای آفریقایی، نیاز به آگاهی رسانی و همینطور دسترسی آسان‌تر به وسایل پیشگیری بیش از پیش احساس می‌شود.

 

منابع : پول نیوز – parenting.firstcry.com –

نظرات کاربران

نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با خدمات عرفان سلامت با ما در میان بگذارید .

*
*
*
*

کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی پیام های شما خواهند بود .

021-72948 پاسخگویی شبانه روزی