روز جهانی بیماری پسوریازیس

روز جهانی بیماری پسوریازیس
دسته بندی : رویدادها

روز جهانی بیماری پسوریازیس در تاریخ 29 اکتبر مصادف با 8 آبان گرامی داشته می شود.

روز جهانی بیماری پسوریازیس

روز جهانی پسوریازیس که در تاریخ 29 اکتبر گرامی داشته شده است ، چشمان افراد مبتلا به پسوریازیس و آرتروز پسوریازیس را روشن می کند. پسوریازیس بیماری است که در اثر سیستم ایمنی بیش از حد فعال ایجاد می شود و بثورات روی پوست گواه آن است. در حالی که بیشتر سیستم های ایمنی بدن حدود 30 روز طول می کشد تا سلول های جدید را به سمت پوست بکشند ، کسانی که پسوریازیس دارند سلول های جدید را طی دو تا سه روز تحت فشار قرار می دهند. در روز جهانی پسوریازیس ، انجمن های پسوریازیس در تلاشند تا اطلاعات مربوط به این بیماری را گسترش دهند و دسترسی به درمان را بهبود بخشند.

روز جهانی پسوریازیس یک رویداد سالانه است که مخصوصاً به افراد مبتلا به آرتریت پسوریازیس اختصاص دارد. روز جهانی پسوریازیس رویدادی در سراسر جهان است که به منظور صدایی بین المللی به 125 میلیون نفر مبتلا به آرتریت پسوریازیس برگزار می شود.

 

 

تاریخچه روز جهانی بیماری پسوریازیس

روز جهانی پسوریازیس هر ساله در تاریخ 29 اکتبر برگزار می شود. این روز توسط فدراسیون بین المللی انجمن های پسوریازیس (IFPA) در سال 2004 ایجاد شده است.

فدراسیون بین المللی انجمن های پسوریازیس (IFPA) روز جهانی پسوریازیس را برای شناسایی مبتلایان به پسوریازیس و یا آرتریت پسوریازیس ارائه می دهد. بیش از یک دهه است که در 29 اکتبر جشن گرفته می شود. در روز جهانی پسوریازیس ، انجمن های عضو و حامیان آنها فعالیت هایی را در سراسر جهان برای افزایش آگاهی از پسوریازیس ترتیب می دهند.

پزشکان و بیماران قرن ها اشتباه درک کرده اند. گرچه قادر است علائم را جدا کند ، اما معتبرترین ذهن پزشکی از دوران باستان همچنان گیج مانده است. بقراط سرانجام با وارد کردن تار در مخلوط ، دانش را در درمان بیماری های پوستی جایگزین خرافات کرد. (با این حال او همچنین آرسنیک موضعی تجویز کرد.)

جالینوس پزشک یونانی پسوریازیس را از طریق مشاهده بالینی به عنوان یک بیماری پوستی شناسایی کرد و اولین کسی بود که آن را به عنوان پسوریازیس برچسب زد. اما ، همراه با آرسنیک ، او پیشنهاد کرد که از آبگوشتی که یک افعی در آن جوشانده بود استفاده شود.

این وضعیت ، که اغلب با اختلالات پوستی مخلوط می شود ، منجر به سردرگمی با جذام (سرزنش عهد عتیق) و انگ اجتماعی همراه آن می شود. مقامات در اروپای قرون وسطی مبتلایان به پسوریازیس را مجبور کردند که با زنگ زدن به دیگران به دیگران از ورود خود هشدار دهند.

به گفته الن سیدن از بنیاد ملی پسوریازیس ، “ایده های درمان شامل روغنکاری پوست و پیچاندن بدن در ورق ها برای روزها برای ایجاد انسداد (پوششی) برای شل شدن ترازوها بود. برنامه های معروف گاهی اوقات شامل مواد سمی مانند نیترات ، گوگرد و جیوه هستند ، که باعث می شود عوارض جانبی به اندازه کافی مضر باشد و از مزایای آن بیشتر شود. بیشتر راه حل ها بو ، تحریک کننده و وقت گیر بودند. ”

 

گروه خدمات عرفان سلامت

 

روز جهانی بیماری پسوریازیس در طول تاریخ

1809 : بیماری شناخته شده است – دکتر رابرت ویلان از انگلیس پسوریازیس را به عنوان موجود جداگانه خود تشخیص داد.

1840 : جذام نیست – کلمه “جذام” از تعریف پسوریازیس حذف شد و آن را از بیماری جذام جدا کرد.

1970 : درمان سفارشی – اولین درمان های فردی برای پسوریازیس معرفی شد و جایگزین درمان های جمعی شد که به آزمایش و خطا متکی بودند.

1998 : پزشکی مدرن ایجاد شده است – داروهای بیولوژیک ، که در اواخر قرن بیستم معرفی شد ، هنجار جدیدی برای تحقیقات و درمان های پسوریازیس شد. این عوامل از موادی که در سلول های زنده یافت می شود نشأت می گیرند و بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارند. آنها با هدف قرار دادن سلولهای ایمنی بیش فعال که عامل بیماری هستند ، پسوریازیس را درمان می کنند.

2019 : یک هشدار شوم – یک مطالعه پوستی JAMA نشان می دهد که افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

 

 

شعار روز جهانی بیماری پسوریازیس 2020

موضوع روز جهانی پسوریازیس 2020 “INFORMED” (مطلع) است.

انجمن های بیماران پسوریازیس ، سازمان های شریک و حامیان مالی شرکت ها گرد هم می آیند تا روزی را که به افرادی که مبتلا به پسوریازیس و یا آرتروز پسوریازیس هستند ، جشن بگیرند.

اهمیت روز جهانی بیماری پسوریازیس

گستردگی

بیش از 125 میلیون نفر در سراسر جهان از پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس رنج می برند. روز جهانی پسوریازیس به انتشار اطلاعات مهمی که می تواند به کاهش درد مبتلایان به پسوریازیس کمک کند ، کمک می کند.

تو تنها نیستی

از طریق رویدادهایی مانند دویدن و پیاده روی ، روز جهانی پسوریازیس مبتلایان به پسوریازیس و دوستان و خانواده آنها را گرد هم می آورد تا از گسترش روشهای درمانی حمایت کنند. این روز همچنین با سمینارهای آموزشی مشخص شده است که برای به اشتراک گذاشتن آخرین تحقیقات علمی و پزشکی طراحی شده اند.

بودجه تحقیقات جدید

از طریق ارتباط با حامیان بالقوه ، روز جهانی پسوریازیس بودجه لازم برای تحقیقات جدید و درمان گسترده را جمع آوری می کند. برای کسانی که در حال حاضر با این بیماری زندگی می کنند – به ویژه در کشورهایی که تخصص پزشکی محدودی دارند – بودجه برای ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بسیار مهم است.

روز جهانی پسوریازیس در تاریخ 29 اکتبر 2020 برگزار می شود. این رویداد سالانه در سال 2004 تاسیس شد و در بیش از 50 کشور در سراسر جهان فعال است. موضوع سال 2020 “مسری نیست” انتخاب شده است.

 

 

روز جهانی بیماری پسوریازیس و کرونا

Fishawack Health برای افزایش آگاهی از ابتلا به پسوریازیس در بیماری مسری یا غیر بهداشتی و کمک به کاهش کلاله ، تبعیض و محرومیت از 125 میلیون نفری که در حال حاضر در سطح جهانی با این بیماری پوستی زندگی می کنند ، یک کمپین pro-bono را آغاز کرده است.

ماسک های صورت به عنوان ابزاری روزمره برای جلوگیری از آلودگی دیگران به Covid-19 توسط افراد بالقوه مسری عمل می کنند. استفاده از ماسک صورت برای کمک به کاهش شیوع ویروس اجباری شده است. ماسک های صورت می توانند بیان را محدود کنند – ما نمی توانیم ببینیم که شخص ماسک زده لبخند می زند ، اخم می کند یا صحبت های او را می شنود. اما اگر پوشیدن ماسک صورت نشان دهد که شما بخشی از یک حرکت بزرگتر هستید ، چه می کنید؟

Fishawack Health یک کمپین خلاقانه ابتکاری ایجاد کرده است که از ماسک صورت استفاده می کند و پیامی روشن می دهد که پسوریازیس مسری نیست و باعث ایجاد لکه اطراف بیماری می شود.

این شرکت با بارگیری یک ماسک صورت دیجیتال و بارگذاری تصاویر در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی با هشتگ های #PsoNotContagious #WorldPsoriaDay ، مردم سراسر دنیا را به شرکت در این رویداد تشویق می کند ، خواه مستقیماً تحت تأثیر این شرایط قرار بگیرند یا خیر.

 

 

نظرات در مورد روز جهانی بیماری پسوریازیس

طرفدار پسوریازیس ، لیلا ، که در این رویداد الگوی خود قرار گرفت ، پیامی قلبی درباره زندگی با این بیماری داد: “این باعث می شود واقعاً مضطرب شوم ، احساس خودآگاهی به من دست می دهد ، هنوز هم از نظر روحی روی من تأثیر می گذارد و از نظر جسمی نیز بر من تأثیر می گذارد.

با تکرار باورهای غلط بیماری پوستی گفت: “این کوچکترین مسری نیست. این بزرگترین است. ”

تاسیا ، مدافع حامی تمرکز بر آینده مثبت ، افزود: “همه ما می توانیم آگاهی را گسترش داده و هرگونه سوتفاهم ناشی از پسوریازیس را پاک کنیم.”

 

 

اهداف روز جهانی بیماری پسوریازیس

آگاهی را بالا ببرید

گسترش اطلاعات

دسترسی به درمان را بهبود ببخشید

به انجمن پسوریازیس صدا دهید

تأثیر پسوریازیس

از نظر جسمی افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است دچار خارش یا سوزش مداوم شوند. آرتریت پسوریازیس می تواند باعث درد و خستگی مداوم شود. بعلاوه ، نشان داده شده است که مبتلایان به پسوریازیس شیوع سایر بیماریهای غیرواگیر (NCD) از جمله دیابت نوع 2 ، آرتریت پسوریازیس ، بیماریهای قلبی عروقی و سکته مغزی دارند.

از نظر احساسی پسوریازیس با مشکلات روانی مختلفی از جمله عزت نفس ضعیف ، اختلال عملکرد جنسی ، اضطراب ، افسردگی و افکار خودکشی همراه است. قابل مشاهده بودن ضایعات پسوریازیس بدین معناست که کلاله زدایی و طرد شدن اجتماعی از تجربیات رایج در افراد مبتلا به پسوریازیس است.

از نظر اجتماعی ناراحتی جسمی ، اختلال در عملکرد عاطفی و منفی از بدن و تصویر شخصی منجر به محدودیت در فعالیت های روزمره ، اجتناب از موقعیت های بین فردی یا مکان های عمومی و در نتیجه کاهش فرصت های اجتماعی و شغلی می شود.

از نظر اقتصادی پسوریازیس بار اقتصادی قابل توجهی را به دوش فرد و جامعه می اندازد. علاوه بر بار مستقیم مالی درمان ، پسوریازیس باعث ناتوانی شغلی قابل توجهی می شود. جای تعجب نیست که بیماران مبتلا به پسوریازیس شدیدتر باید زمان و هزینه بیشتری را صرف درمان کنند ، که در نهایت می تواند بر وضعیت کار آنها تأثیر بگذارد. هزینه های غیر مستقیم شامل کاهش بهره وری و ناتوانی ناشی از محدودیت در فعالیت های زندگی روزمره است.

 

 

درک روز جهانی بیماری پسوریازیس

بیماران مطلع می توانند شرایط خود را بهتر مدیریت کرده و انگیزه تغییر رفتار را در جوامع خود ایجاد کنند.

انجمن های بیمار مطلع در حمایت از نیازهای بیماران پسوریازیس و کمک به آنها در زمینه های اجتماعی و روانشناختی موثر است ، کاری که پزشکان وقت کمی برای انجام آن دارند.

متخصصین آگاهی پزشکی توانایی ارائه اطلاعات مثبت و جامع در مورد پسوریازیس و روشهای درمانی آن را دارند.

جامعه آگاه می داند که پسوریازیس از طریق لمس یا تماس نزدیک به شخص دیگری قابل انتقال نیست ، که به کاهش کلاله ، تبعیض و کنار گذاشتن افراد مبتلا به پسوریازیس کمک می کند.

تصمیم گیرندگان آگاه قادر به اجرای توصیه های مندرج در قطعنامه WHO در مورد پسوریازیس ، ایجاد راهنماهای ملی / برنامه های عملیاتی و اختصاص منابع برای پشتیبانی از غربالگری زودرس بیماران پسوریازیس خواهند بود.

بنیاد ملی پسوریازیس (NPF) هر ساله با بیش از 125 میلیون نفر از افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس به جامعه جهانی می پیوندد تا روز جهانی پسوریازیس را به رسمیت بشناسد. امسال NPF رویداد 29 اکتبر را با چندین روش برای اطلاع از پسوریازیس و آرتروز پسوریازیس (PsA) ، ارتباط برقرار کردن و اشتراک گذاری با دیگران که می دانند چه چیزی را پشت سر می گذارید ، مشخص می کند و حتی عضو این انجمن NPF پر جنب و جوش در این کشور می شوید. یک نرخ تخفیف ویژه.

با وجود فاصله جسمی ما ، روز جهانی پسوریازیس ما را نزدیک می کند. این جامعه جهانی همیشه به دنبال یکدیگر هستند. در این سال به ویژه چالش برانگیز ، به دلیل همه گیری COVID-19 ، همه ما کمی احساس رفاقت و همبستگی بیشتری از رویداد امسال خواهیم داشت.

اگر اتفاق مثبتی از همه گیری جهانی به وجود آید ، شاید این گسترش روش هایی باشد که ما می توانیم به صورت مجازی وصل شویم ، مهم نیست که در این سیاره چه موقعیتی داریم. ما امیدواریم که شما در این روز خاص شبکه های اجتماعی ما را کشف کنید ، با MyPsoriaTeam با افرادی مانند شما گپ بزنید یا روش خود را برای استفاده از اتصال دیجیتال یا مجازی به نفع خود پیدا کنید.

اگر در طی روز جهانی پسوریازیس یک پیام با شما طنین انداز شود ، امیدواریم که وقتی از بیماری پسوریازیس و گزینه های درمانی خود آگاهی دارید ، کیفیت زندگی بالایی امکان پذیر است. مدیریت پسوریازیس یا PsA و التهاب سیستمیک که می تواند منجر به چندین بیماری همزمان شود (شرایط یا بیماری های مرتبط) برای داشتن بهترین زندگی ممکن ضروری است.

اطلاع از بیماری پسوریازیس و PsA به معنای درک چالش های اضافی مدیریت یک بیماری مزمن ، از جمله خسارات وارد شده بر سلامت روان شما است. تأثیرات عاطفی در زندگی با بیماری پسوریازیس وجود دارد ، و از آنجا که NPF از اهمیت پرداختن به این تأثیرات آگاه است ، ما یک راهنما برای کمک به شما در یافتن راهی به جلو ایجاد کرده ایم. شما تنها نیستید و ما ابزارهایی برای کمک به شما داریم.

 

روز جهانی رادیولوژی

 

بیماری های مرتبط با پسوریازیس

دیابت نوع 2

پسوریازیس اغلب با دیابت نوع 2 همراه است ، بیماری که در آن خون سطح بالایی از قند را حفظ می کند.

بیماری قلبی

بیماری قلبی ، دلیل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده ، می تواند منجر به پسوریازیس شود.

بیماری روده

کسانی که از پسوریازیس رنج می برند ممکن است از بیماری التهابی روده نیز رنج ببرند ، یک وضعیت غالباً دردناک که دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

نظرات کاربران

نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با خدمات عرفان سلامت با ما در میان بگذارید .

*
*
*
*

کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی پیام های شما خواهند بود .

021-72948 پاسخگویی شبانه روزی